29.03.2009

Sınıfta kalan basın

Helikopter enkazına ulaşılamaması sorunuyla ilgili yayılan bilgi kirliliğini Başbakan "Basın yine sınıfta kaldı" olarak aktardı. Bu kadar pişkinlik olamaz sanırım.
Haber merkezleri çoğunlukla ajanslardan alıyor bilgileri.. Ajansa ilk düşen İHA muhabirinin telefon kaydıyla ilgili olan haberdi.. Bunu son dakika haberi olarak sundu medya.. Ardından kendileri kaynak bulmaya, olayla ilgili kişilerden, yetkililerden bilgi almaya çalıştılar.
Ardından jandarma ve valilikten gelen açıklamayla, 6 kişinin hayatta olduğunu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun şuuru açık, bacağının kırık olduğu söylendi.. BBP Genel Başkan yardımcısı Çayır bunu basın önünde söyledi..
Ardından Hastaneyle kurulan irtibat sonucu böyle birşeyin olmadığı öğrenildi. O sırada İHA muhabirinin telefon kaydıyla ilgili net olan birşey yok denildi..
Ulaştırma Bakanlığından alınan bilgiyle, saat 18.30 gibi, enkaz yerinin tespit edildiğini, Hacı Ömerli köyü civarına düştüğünü aktarıldı..
aradan 7 saat geçtikten sonra.. Bu 7 saat içinde sinyaller farklı yerlerde çıktı, aranılan yerler yanlış çıktı.. 112 acil servis, enkaza Sisne köyü etrafında ulaşıldığını anons ederek kurtarma ekiplerinden destek istedi. Bunun ardından Yalçın Topçu basının önüne geçti enkaz yerinin tespit edildiğini, bu bilgilerin önce başbakanlığa ardından kendilerine geldiğini söyledi..
10 dakika gibi bir sürenin ardından, Başbakan açıklama yaptı, işi netleştirmeye çok yaklaştık dedi..
Ardından gece 3 gibi Başbakanlıktan açıklama geldi, çalışmalar aralıksız devam ediyor dendi..
Saat sabaha karşı 5 gibi İçişleri Bakanı Bekir Atalay açıklama yaptı, olumsuz hava koşulları nedeniyele aramaların bir süre erteleneceğini söyledi.. bir saat sonra yine gazetecilerin karşısına çıktı, "kordinatları belirlenen alan var oraya gidiyoruz. 3 bin asker ve köy korucuları var 5 bölgede arıyoruz" dedi.
Anadolu ajansından İHA muhabirinin 112 ile yaptığı görüşme aktarıldı..
Gün aydınlanınca, başkakan gitti geldi, ha bulduk bulamadık.. 3 ayrı yerden sinyal alınıyor, helikopter yumuşak iniş yapmış o yüzden sinyal çalışmıyor, hava sisli.. Tarzı bir çok açıklamalar yapıldı..
BBP kendi imkanlarıyla aramaya koyulacağını açıkladı. NASA dan tanıdık vasıtasıyla 3 canlının tespit edildiğini söyledi..
Bir gün daha bu şekilde bitti..
Ertesi gün, köy korucularının enkazı bulduğunu söylediler. Onlarla iletişime geçen kanallar canlı yayında konuştular. İlk başta 4 ölü olduğunu, yüzlerinin belli olmadığını, tanınmaz halde olduklarını söylediler.. Ardından CNNTurk'e sanırım Muhsin Yazıcıoğlu dediler. Sonra diğer korucu ve oraya giden ekiple telefon bağlantıları yaptıklarında ölü sayısı için 6 dediler..
Haa burda bir salaklık var sadece o HaberTürk'ün spikeri.. Sorduğu sorularla saçmalamanın ötesinde kendini aşmıştır..
Olayla ilgili resmi açıklama yapılmadı diye her bültende üstüne basarak söylendi. CNN Türk ve NTV ölüm haberini verdi.. İlk ağızdan duydukları bilgilere güvenerek..
Sonrasında BBP canlı yayında açıklama yaptı, kendi adamlarından birinin enkaz yerini görmeden umutlarının tükenmeyeceğini. Ordan gelen bilgilerle 2 kişinin kayıp olduğunu söylediler..
Akşam canlı yayında Başbakan herkesin başı sağolsun, kazada kurtulan olmamıştır dedi..
Köylüleri kurtarma olayı tam karmaşaya dönüştü. 17 kişi kendi imkanlarıyla en yakın köye gitti, iyi ki gitti.. ertesi gün ancak olay yerine gelebildiler kurtarma ekipleri çünkü..
Ardından köylüler baştan beri yanlış yerde aradıklarını.. helikopteri düşerken gördüklerini, 112 ve 155e haber verdiklerini, başbakanın korumasına ve yetkilelere söylediklerini ama kimsenin onları ciddiye almadığını, hatta dalga geçtiklerini söylediler..
Peki sabah ne oldu, enkaz yerine kurtarma ekipleri gitti.. Cemil Çiçek açıklama yaptı, bölgede sadece 4 ölü olduğunu bunların arasında Muhsin Yazıcıoğlu'nun bulunmadığını söyledi..
Ardından BBP genel sekreteri canlı yayında, Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içerisinde bulunduğu 6 kişinin öldüğünü söyledi...
Bunu hemen sonrasında ise Bakan Beşir Atalay açıklama yaptı, İHA muhabiri İsmail Güneş'in bulunamadığını söyledi..
Şimdi şu olayda, nasıl basın suçlu olabilir? Başbakanın ağzından çıkan cümleler birbirine tutmuyorsa, yaptıkları işi toparlayamıyorlarsa, zırt pırt çıkıp dalga geçer gibi demeç veriyorlarsa.. Hangi akla hizmet "kehkehkeh gene basın sınıfta kaldı" denilebilir. Yazılanların hiçbirini muhabirler, editörler kafalarından sallamadı.. Konuşmaların çoğu canlı yayınla verildi, haberlerde kelimesi kelimesine atlanmadan verildi.. Üstelik bilgilerin hemen hemen hepsi Anadolu Ajansından yani devletin resmi haber ajansından duyuruluyor..
Herkesin pür dikkat beklediği, ufacık bir bilgi gelecek diye uykusuz şekilde ekran karşısına geçtiğinde, Cemil Çiçek açıklama yapıyor, ama televizyon kanalı bu açıklamayı kendi kafasına göre çok bilgi kirliliği oldu vermeyelim bunu mu desin.. Olayın gidişatı bumu olmalı.. Açıklamaları yapan insanlar başçavuşun eşşeği değil ki! Konuyla ilgili yetkisi olan kişiler, en önemlisi başbakanlıktan gelen bilgiler..
Cırcır olunduğunda döte küfür etmek yerine, yediğine dikkat etmek gerekir...

1 yorum:

brokoli dedi ki...

asıl ilginç olan da olaydan bir saat sonra valinin verdiği "muhsin yazıcıoğlunun kaburgası ezilmiş" ve yanında saydığı bazı şeylerin cesetler bulunduğunda yüzde yüz doğru çıkması...

hayır sonra insan kendinden şüpheleniyor duymadım mı böyle bişey diye...

Yorum Gönder

hıı bi sen eksiktin

 

PuCCa- düşünce © 2008. Design By: SkinCorner