5.12.2009

İsviçre'de beş minare beri gel canan beri gel

Kendi topraklarımız içinde din denen şeyi rahatça yaşayabiliyormuşuz gibi utanmadan İsviçre'nin minare yasağına bangır bangır bağrıyoruz. Koskoca kiliseyi cami etmiş milletiz biz. Hadi ama geçtim, kiliseler özgürlük, çanlar kimin için çalıyor muhabbetlerini, kabak gibi ortada çünkü. Dillere pelesenk olmuş yüzde 90 ımızın müslüman olduğu şu ülkede, dinini rahat bi şekilde yaşayabiliyor mu adam..
Bi dur, bi kendine gel, bi bak derler etrafına.. Bir başörtüsü krizi denilen bir durum var memleketinde senin. Bir parça örtüye kıyametleri kopartıyorsun, Atatürk'ün bütün özlü sözlü sözlerini ardarda sıralayıp; kadını, vatanı milleti bölmekle suçlayan, Hazarfen'nın sürgününden sorumlu tutan, sivas olaylarından dem vuran, irandan örnekler veren... en sonunda biraz nefes alıp, "benim anaanemde kapalı taam mı, ama sizin gibi diil" diyip cümleyi bitiren insansın sen..
İnsanlık hakkı, özgürlük, inanç bla bla bla derken, bilmem kaç kilometre ötedeki durumun derdi seni geriyor da, "ezan kalksın, başım arıyoo evde hasta var" muhabbetini duymuyorsun yani..
Zaten bi kere öyle kıyametleri koparmanın, deli dümbül etrafa saldırmanın gereği yok. Yasaklanan minare. Minare dediğin şey de telefon anteni değil bişey değil. Orda dua ederken aksaklık olmaz. Gene gidip istediğin gibi namazını mı kılarsın, elif be te se ni mi ezberlersin. Naparsan yaparsın. Bi minare için bu kadar çığlık biraz gereksiz.
Hem zaten biz müslüman ülke olarak anılmaktan şikayet etmiyor muyduk, ben ne ara kaçırdım da bi anda hepimiz müslüman olduk. Daha bi kaç ay öncesine kadar "dinimiz laik, peygamberimiz atamız, camilerimiz okullardır" demiyorlar mıydı. Bi anda hopp yüzde 90 ımız yine müslüman oldu.. Neden işte "İsviçre geldi minareleri söktü ühüüü" diye..
Üstüne üstlük şöyle bir durum da var, milletvekillerinden biri demiş ki Ulrich Schüler idi sanırım, "minareler siyasal bir semboldur, islam siyasal propagandasıdır kalksın" Sonra işte bizimkiler çıldırdı, "vay efendim bilmem kaç yıldır olan şey nasıl ayrımcılık olur, vay siz minarelerimize bölücü mü diyorsunuz, anam bi de minarelerimiz siyasal amaç mı oldu vs vs.."
Sen bilmem kaç senedir var olan örtüye "siyasal simge" diyebiliyorsun da, ki üstüne üstlük takan kızların bi tanesi bile "ben bunu akp için takıyorum ı love akp" demediği halde. Oturup böyle bir kanıya varıyorsun, kıyametleri kopartıyosun akın akın yürüyüşler düzenleyip her yanı kırmızı beyaza boyuyorsun da, elin gavuru senin minarene "siyasal" diyince mi "şerefsiz köpek" oluyor..

40 yorum:

bi dost dedi ki...

oh, şöyle bi içimdekileri şurda okudum ya, rahatladım..

onder dedi ki...

yurt disinda yasayan bi insan icin bunun ne denli onur kirici bisey oldugunu ordan anlaman zor. inanmasan bile, iyi bi musluman olmasan bile boyle bi yasagi hazmedemiyorsun. okulda 3 tane yahudi var diye yom kipurda okul tatil edilip, ayni okulda 50 turk musluman varken kurban bayraminda okulun tatil olmamasi gibi bisey.bide madem dis dunya gundemini takip ediyoruz rte, akp, bas ortusunden ornek verenler olsun. esek siki yesin.

Betül dedi ki...

okurken hakketen ya öyle ya dedim durdum kendi kendime :) fazla söze gerek yok süper bi yazı olmuş..

Betül dedi ki...

Ayrıca pucca düşünce'de daha fazla yazı görmek istiyoruz! sevgiler :)

Adsız dedi ki...

Şu tarafından bakabildin ya olayın helal olsun diyorum :)

muhaber dedi ki...

imzamı atıyorum.

Adsız dedi ki...

cok güzel bir yazi!

Mario dedi ki...

İmzamı atıyorum ben de.
Türkiye laiktir, Türkiye'nin dini yoktur.
Sen türkiye'de ayasofyayı cami yaptın da onlar senin sadece minareni kaldırdılar diye rahatsız oldun öyle mi? Hadi ordan kendine bak derler adama.Hoş, islam senin ülkende bile siyasallaşırken ve bu siyasallaşmayı sen yaparken, İsviçre buna önlem alıyor diye bas bas bağır çağır, oldu güzelim başka?

Ateş Böceği dedi ki...

Ne var biliyormusun insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar yazık kii.. Bu toplum bu şekilde yozlaşıyor...

Eğer gerçekten inanıyorsa bir insan ona her yer ibadethanedir yok zaten inanamıyorsa camiyede gitse boşş minarenin tepesinede çıksa boşş...

Ve baş örtüsünü siyasallaştırıp sonrada hiç bişiy yokmuş gibi bunu din kisvesi altında dayatanlar bu şekilde bölüyorlar ülkeyi...Farklılaştırarak-ötekileştirerek..Malesefff

Bahaar dedi ki...

helal olsun be PuCCa sana :))

T.i.Ortach dedi ki...

bi kere o minareler bizim süngümüzdü di mi. nie düşürelim ki. üstelik belkim içine nükleer başlıklı füze yerleştiricektik. böylece uzun menzilli gibi bir derdimiz olmucaktı. Aslında biz bu işe pek ses de çıkarmazdık da bu Avrupa'lılar bizden önce baarmaya başladılar "insan hakları" falan diye kendi içinde. E avrupalı diyosa iyi bişidir o zaman diyerek biz de hazır gazı almışken biraz çemkirelim dedik. Kazanılmış hak netekim... Ama bu başörtüsü olaylarına sankim desktek veriyo gibi olmuşsun. Bugün başını örten yarın cebinde İsviçre çakısı yerine minare taşır. Mazallah... Sen bi tv kanalını görcektin. İsviçre de duvarlarında cami motifi olan bi genelevden gizli çekim yapmışlar. Şu köşe şark köşesi burda rakı şişesi kabilinden. Tuu rezil İsviçreliler mi diyodu kanal yoksa porno yayın mı yapıyodu çaktırmadan ben anlayamadım da...

Adsız dedi ki...

koskoca kiliseden kastın ayasofya. ayasofyanın camiye çevrilmesini isteyende Fatih Sultan Mehmet (15 y.y.)
bilir misinki ayasofyanın yerine daha önceden 2 kez kilise yapılmış. ve ikiside yangından dolayı harabeye dönmüş.felaketlere karşı koyabilecek nitelikte bir kilise için yıllarca hazırlık yapılmış alan genişletilmek için evler yıkılmış ve 5 yıl aralıksız çalışılarak ayasofyanın inşaatı tamamlanmış. haçlı seferleri sırasında yakılıp yağmalanan bu mimari yapı için; Istanbul'u isgal eden Haçlilar ordusunda bulunan Robert de Clari: ''Bu mabedin bütün kapilarin kilit ve sürgüleri som gümüsten idi. Paha biçilemeyecek degerde olan mihrabin üzerinde ondört ayak uzunlugunda som altindan bir ayin masasi vardi ve bunun üzeri degerli taslarla süslüydü. Mihrabin etrafindaki sütunlar da gümüstendi. Kilisedeki on kadar avizenin herbiri insan kolundan kalin gümüs zincirlerle asiliydi…'' demiş. diyeceğim o ki kilise bu haldeyken((15.yy.))! da Fatih'in ayasofyanın onarılıp camiye çevrilmesi için emir vermesi çok normal. şuan bunu tabiki bnde onaylamıyorum. ancak karşılaştırdıkların arasnda nasıl bir uçurum var gör istedim. ve zaten şuanda ayasofya ne cami nede kilise statüsünde 1935 ten bu yana müze olarak halka açık.
yazıya gelince aslında sana katılıyorum ama cami yada kilise yada her kim neye nerede inanıyorsa ibadetini yapabileceği bir yer olmasını ve bu yapılara zarar verilmemesini, ysaklanmamasını, yağmalanmamasını, ve inanlar için dinin bu kadar istismar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
ecem

Adsız dedi ki...

ayasofyayı anlatan adsız, aynı şeyi bizim camimiz için yapmış olsalar kıyamet kopardı.

Adsız dedi ki...

adım ecem yazının sonunda belirttim.şu gözlüklerinizi çıkartıpta bakın bir kez olsun dünyaya. 15.yy da Fatih onarıp kilise yapın tekrar diyebilecek durumdamıydı? onun konumunda olan pek çok hükümdar geride kalan her türlü mimari eseri yakıp yağmalarken, dönemin şartları göz önünde tutulduğunda aldığı karara bakılarak mimariye değer verdiği çok net.şimdi içinde bulunduğun duruma göre değerlendirme yapmak çok kolay.
ecem

İbrahim Ortaç dedi ki...

ayasofya konusuna maydanoz olmayayım ama o zamanki hükümdarlar gerçekten devrine göre aydın insanlar olmasaydı bu gün müzeye çevirdiğiniz ayasofya da bizansa ait hiçbir iz bulamazdınız. içinin çinilerini vs. sıva ile kapatmak yerine keski çekiç ile tek tek kırarlardı. nitekim sırpların bosnada minare bombalaması ile talibanın afganistanda asırlık budist heykelini dinamitle yıkması farklı şeyler değil... eleştirilmesi gereken hoşgörüsüzlük....

Yigit dedi ki...

Burayı yeni gördüm ben. Hakkında yapılan yorumları okuyodum yazılarından çok. Diğer Günlük bölümünden bahsediyorum. Okan Bayülgen hakkında yanılmıştım galiba şimdi de senin hakkında yanılmışım:) Burayı takip etmem bana yeter de artar bile..

Bora-MAN dedi ki...

Cuma ve Bayram namazları hariç diğer bütün ibadetleri insanlar kendi başlarına sadece Allah la arasında halledebilir.Bu yüzden bir caminin yıkılması o yöre halkının beraber ibadet etmesini engeller. Bence güzel birşey değil. Ama ülkemdeki ezandan rahatsız olanlar istisnadır diye düşünüyorum.Bir sözde müslümanın olduğu yerde illaki daha fazla gerçek müslüman vardır.Bu adamlara takıp sinirlenmemek lazım.Biz hem Türk hem Müslümanız. Hem Laik Hem Dindarız. Bu iki kavramı birbirinin karşıtı olarak göstermeye çalışıyoarlar.Oysaki ikiside aynı anda aynı insanda mevcut olabilir.

Adsız dedi ki...

applause puCCa! bu açıdan bakabilen kelaynaklardan olduğu görmek ayrı bir sempati oluşturdu,tebrik eder geniş ufkunun daralmamasını dilerim..

farukahmet dedi ki...

Yazının genel ruhuna katılıyorum ama, Ayasofya'nın (ya da herhangi bir başka kilisenin) bu durumla pek bir ilgisi yok. Bir kere, bir ibadethaneyi bir başka ibadethaneye dönüştüren tek "millet" biz değiliz. Kiliseye dönüştürülen bir sürü cami var, ki bu da çok normal, dinden milletten ziyade pratik (fethedilen yerde artık fatih milletin insanları oturacaktır) ve siyasal (fetholunan yere kendi bayrağını dikmek gibi sembolik bir hareket olarak) nedenlerden kaynaklanır. Kiliseden camiye çevrilen örnekler, tersi örneklere nazaran daha fazla, çünkü Osmanlı genişleyen, fetheden bir Müslüman imparatorluktu, Avrupa daralan bir Hristiyan coğrafyası. Cami'den kiliseye çevrilen yapıların çoğunun, Araplardan "geri alınan" Endülüs (İspanya) ve 19.yy'da milliyetçi başkaldırmalar sonucu müslüman halkları göç ettirilen Balkan'larda olması bu yüzdendir. Neyse, kısacası Ayasofya'nın camiye çevrilmesi hakaret, dışlama, ırkçılık içermeyen, o zamanlar için gayet normal bir eylemdi; ama İsviçre'de minarelerin yasaklanması öyle değil, fark var arada.

Bağlam önemli: minareleri yasaklamak gibi bir harekete karşı "aman canım zaten çok mühim bir şey değil, onlar olmadan da ibadet olmuyor mu sanki?" diyemeyiz. Çünkü burada asıl karşı çıkılan (ya da çıkılması gereken) şey, İsviçrelilerin bu yasağı koyarkenki amaçları, dışlayıcı ve ırkçı tavırlarıdır. Bir hırsız evinize girip hiç kullanmadığınız bir eşyanızı çaldı. Hiç kullanmadığınız bir şey olması bu hırsızlığın yanlış olmadığı anlamına gelmez, değil mi? Yoksa İran'da da minarelerden ezan yayını yapılmıyor mesela, insanlar radyodan dinliyorlar, istiyorlarsa.

Adsız dedi ki...

Onu buna kat, bunu şuna kat! Yaz gönder, beğenen var ne olacak, beğenen olmasa da ben zaten cahilliğimle mutluyum. Öncüller..sonuçlar! Organon'u öneriyorum hepimize.
Saygılar

yabancı dedi ki...

Bazı krallar ve düzenler var bunlar bir birini tamamlar unutma .

Kendi degerlerine sahip cıkmazsan başkaların degerleriyle yönetilirsin .

İsviçre'nin minare yasağına bangır bangır bağrıyoruz.

Neden mi bağırıyoruz dünya bir yorumumu şöyle anlatayım dünyayı bir kadına benzetelim onun ürerindeki degişik varlıklar ve nesleler vardır kadının üzerinde ikitane meme vardır bunun bir tanesini atalım bir meme bir kadına yeterli deme şansımız varmı yok şekil olarak uyugunmu yine uygun degil hastalandıgında bir kadının memesi alındığında alınan kadın yinede memeyi andıraçak şekilde birşeyler takar alınan tarafa

işte çami ile minarede aynı bu ikimemegibi islamiyettin simgesi olarak bir birlerini tamamlarlar bunedenle bağırılıyor

Türkiyenin %90 Müslüman degil ...
Türkiyeyi yönetenlerde şuanakadar müslümanların oylarıyla yönetime talip olan iki yüzlü ateyisler ve satılmış insanlardı internet ve teknalajinin gelişmesiyle kişilerin karakterleri ortaya cıktı

Sen bir arkadaşınla bir yeregitmiştinya bir şeyler diktirmek için


işte bizleri yönetenlerde senin o arkadaşına benziyor seningibi dürüs davranmıyorr ....

Dorothy Gale dedi ki...

Yazılarının tamamını okudum. En azından öyle umuyorum, burada olanların hepsini okudum çünkü. :P

İmzamı atmayı falan da geçtim; acaba uyurgezer gibi gelip buraya mı yazıyorum diye bile düşündüm!

Böyle senli-benli konuşuyorum ama çok bi ben gibi geldin bana. :D Hatta arkadaşım "Çok seveceksin, tıpkı sen!" diyerek önermişti. (:

Sürekli takip edeceğim artık burayı. (:

vintage peony dedi ki...

benim düşüncelerimin buraya yazılmış hali gibi pucca, süpper yazmışsın!!

Adsız dedi ki...

nedir bu her bi sikimde chp ye çakma sevdan? bu yazı için demiyorum. blogda kel alaka bişey yazarsın bi cümlede çakarsın, twitter da çakarsın. bu tarz tepkilere de şöyle dersiniz genelde "chp ye laf ettik diye akpli sanıyo bizi hemen bu kemalistler".. valla kimse bişey sanmıyor da chp den on kat beter akp ye hiç bi laf soktuğunuz yok götümün demokratları sizi. bende chp ye uyuzum da a.k. partisinin yanında dünya güzeli kalır. o heriflerin zihniyeti senden bile çirkin bu ülkeye verdikleri zararlar tarifsiz. alayınız taraf oku 2 tane türbanlı arkadaş edin, chp ye de salladın mı oldun liberal demokrat. neyse boşa yazdım tabi demokrat olmak istiyorum o zmn chp ye kafayı takmalıyım zihniyeti değişmez. yılmaz özdiller kovalasın sizi.

Adsız dedi ki...

Pınar Yıldırım sevişelim mi?

Adsız dedi ki...

şu türban olayına bu yaklaşımınıza kafam girsin demek istiyorum cidden.
Bir anlayın bakalım niçin bu kadar artıyo bunlar. Niçin normal kafa kapatan insanlar zaten varken şimdi böyle daaapdaracık etekler blüzler altına topukluluarı giymiş türbanlılar var. Bi düşünün bi anlayın. Kadın ve din üzerinden beyin uyuşturmak bu. Bir parça düşünseniz anlicaksınız insanların aslında neye karşı olduğunu. Ya da türbnanli kadınların özgürlük derken biyerine hakim olamayan erkeklerden kendilerini korumak için esaret altına girmeleri kafalarını kapamalarının nasıl mantıksız olduğunu.
neyse benim burdan bişii söylememin kimsenin görüşlerini değiştirmeyeceği aşikar... ama düşünün bence. Minareler camiler zulüm gören müslümanlar falan derken mantıklı düşünme yetisini kaybediyo herkes. Kimse kimsenin neye inandığına karışmıyo. Karışmaz aslında...
Neyse saygılar sevgiler...
Çiçek

Adsız dedi ki...

sevgili pucca yabanmersinim, kornişim,
hay ben senin ağzını seveyim, sana katılmaktan bir hal oldum yeminlen. aynen dediğin gibi babaannem hacı amaaaaa, benim kalbim temiz okkk? diyen gerzekler etrafta cirit atıyor. dahası bunla kalsa iyi sözlü tacizler gırla gidiyor, başı kapalı kıza tayyipten yüz bulup buralara geldiniz filan gibi laflar. yasağın her yerde olması da cabası,hepsi sinir bozucu. dostlar alışverişte görsün hesabı minare için kıçlarını yırtıyorlar amma velakin ülkedeki soruna gelince lo lo lo. dediğin kilise ayasofyaysa ona katılmıyorum cicişim zira fatih söke söke aldı bu toprakları da camii yaptı. zaten sonradan sağolsunlar müzeye çevirdiler. ah ah o da içimde yaradır. bu işin sonu evde başınızı örtüne kadar varıcak bence. o zaman tam gönülleri olmuş olacak bu paşalarımızın. çok öpüyorum seni.

memolininannesi dedi ki...

gecenin biri çocugumu uyuttum ve yorgunluktan oluyorum kafam ne soyledıgınızı anlayammıyor yarın bıdaha okuyyım en ıyısı ben yenı ızleyıcn memolininannesi

Adsız dedi ki...

pucca sen bi harikasın

Adsız dedi ki...

pınar hanım gerçekten mükemmelsiniz..

Juliet dedi ki...

Hani genel tuvaletlerde okul tuvaletlerinde vs yazar ya "Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak."
Bu konuda onun gibi birşey aslında nasıl bir davranış görmek istiyorsan ona göre davranıcaksın. Sen daha kendi içinde din ve siyaset arasındaki ayrımı yapamamış bir ülkeysen... Senin ülkendeki hristiyanlar, yahudiler kiliselerinde etraflarında koruma olmadan, bayramlarını kutlayıp, ayinlerini, düğünlerini yapamıyorsa durup bir düşünüceksin hacı... Önce kendine bakıcaksın başkasına laf söylemek için. Adamlar bizim gibi ülkerinde sorun çıkartmak için debelenip durmuyolar ki. Oluşabilecek bir sorunu senin haklarına tecavüz etmeden önlemeye çalışıyolar.. Sen daha kendi sorunlarını çözmeden başkasına bok atamazsın. Ne demiş o çok sevgili insanlarımız..
"Sen seni bil sen seni..
Sen seni bilmez isen patlatırlar enseni."

Adsız dedi ki...

puhkaaa
kızım sen niye bıraktın büle yazıları...hani insanlar vardır özgür olmayı kafasına estimi manitasıyla yatıp kafasına estimi saçını turuncu yapmak sanarlar.işte onlardan olmayan özgürlüğün yaşamak kadar yaşatmak olduğunu bilen bir insansın... seviyorum senin bu yazılarını ve elmacık kemiklerini...
Siyah
imza: bir zamanlar saçma sapan röp yaptığın adam ..puhahah ne komikti ya...

Adsız dedi ki...

bu kadar cahilsin işte pucca bu kadar da dar görüşlüsün her yerde ibadet yaparsın ama o minareleri kaldırmak hakaret oluyor ırkçılık oluyor bu yüzden tepki doğdu zaten camilerde minare olması gibi bir zorunluluk yok bildiğim kadarıyla sonradan olan bişi diye biliyorum ama bunu yasaklamak ordaki müslümanları hor görmek ve ezmek. öylesine konuşmak kolay ezilen sen değilsin dimi. mi acaba?

Adsız dedi ki...

ßirilerinin götü tutuştuu çamur atıyor. Ağzına sağlık puCCa (:

İbn Bahri b. İsmail! dedi ki...

PuCCa'nın ahkamları 'acınası' seviyede, anlıyorum din,iman 'umurunuzda' değil ama, bu laflar da ne böyle.

çölyak dedi ki...

ayasofya konusu üzerine deginmek istiyorum ama çok konuşulmuş sadece bi şey eksik o da fatihin "ayasofya'yı cami dışında bişey(müze,kilise vs) yaparsa benim ve allahın laneti bi bulut gibi üzerinden hiç eksik olmayacaktır" diyor 7 metrelik ceylan derisinde.ama atatürk ne yaptı -hani bizim kahramanımız gibi gözüken ama altında bir çok sır yatan adam-ayasofyayı müze haline getirdi.bu şu demekti "benim gücüm müze yapmaya yetiyo ey avrupalı sen gel bunu kilise yap".bundan farkı olmayan bişeydir.necip fazılın ayasofya konuşmasını (konferansını) dinlerseniz daha detaylı bilgi sahibi olucaksınızdır diye düşünüyorum.bu yüzdendir ki ayasofya ole kiliseyken camii olan her yapı gibi degildir ayasofya nı cami olması demek. bir nebze kabenin izlerini avrupaya taşımak demektir.ayasofya gibi bir mimariye sahip olmak isviçredeki bir cami olayıyla kıyaslanamaz.

~♥ Nurs..~ dedi ki...

Ben anlamıyorum o dar kafalılar gelmiş yorum yapmış neymiş efendim dar etek üstüne türban takıyormuş? sana ne kardeşim? O daracık etek giyip başını kapatanlar sana karışıyor mu da sen ona karışma ve laf etme hakkını kendinde buluyorsun. sen kimsin yaa? Ahlak abidesi mi, türban bekçisi mi yoksa kıyafet denetçisi mi de oturdun yargılıyorsun. Önce git kendi günahlarını elekten geçir temizle ak sakallı dede ol gel burda eleştir yorum yap. Pucca yüreğinden öpüyorum seni, kapasitesi olanlar için anlamlı bir yazı, olmayanlar gene gelsin böğürsün dursun!

Adsız dedi ki...

Sanki biz her başörtüsü takana AKP'li diyoruz...
Akp hükümeti başa gelene kadar kaç kişide öyle arkada deve hörgücü topuz üzerine rengarenk eşarplar görünüyordun Puccacığım?Ve kaç tanesinin altında son model jeepler vardı?Kaç tanesinin kocası müthiş rakamlarla ihaleler alıyordu?
Kalkmış bir de "dinini yaşayamıyor" diyorsun.Ne yaptın da dinini yaşamana izin vermediler kuzum?

mete han dedi ki...

Bloğunuzdaki paylaşımlar düşünceli ve ilginç ve bloğunuzu sıklıkla takip ediyoruz. CSS tasarim olarak paylaşımlarınızın devamını dileriz.

Adsız dedi ki...

pukkiş eline sağlık
ama içinde bi akp var senin kusura bamya:P
ben de akp liyim ama başım açık pragdan yazıyoum iş için burdayım;)

Yorum Gönder

hıı bi sen eksiktin

 

PuCCa- düşünce © 2008. Design By: SkinCorner