5.12.2009

İsviçre'de beş minare beri gel canan beri gel

Kendi topraklarımız içinde din denen şeyi rahatça yaşayabiliyormuşuz gibi utanmadan İsviçre'nin minare yasağına bangır bangır bağrıyoruz. Koskoca kiliseyi cami etmiş milletiz biz. Hadi ama geçtim, kiliseler özgürlük, çanlar kimin için çalıyor muhabbetlerini, kabak gibi ortada çünkü. Dillere pelesenk olmuş yüzde 90 ımızın müslüman olduğu şu ülkede, dinini rahat bi şekilde yaşayabiliyor mu adam..
Bi dur, bi kendine gel, bi bak derler etrafına.. Bir başörtüsü krizi denilen bir durum var memleketinde senin. Bir parça örtüye kıyametleri kopartıyorsun, Atatürk'ün bütün özlü sözlü sözlerini ardarda sıralayıp; kadını, vatanı milleti bölmekle suçlayan, Hazarfen'nın sürgününden sorumlu tutan, sivas olaylarından dem vuran, irandan örnekler veren... en sonunda biraz nefes alıp, "benim anaanemde kapalı taam mı, ama sizin gibi diil" diyip cümleyi bitiren insansın sen..
İnsanlık hakkı, özgürlük, inanç bla bla bla derken, bilmem kaç kilometre ötedeki durumun derdi seni geriyor da, "ezan kalksın, başım arıyoo evde hasta var" muhabbetini duymuyorsun yani..
Zaten bi kere öyle kıyametleri koparmanın, deli dümbül etrafa saldırmanın gereği yok. Yasaklanan minare. Minare dediğin şey de telefon anteni değil bişey değil. Orda dua ederken aksaklık olmaz. Gene gidip istediğin gibi namazını mı kılarsın, elif be te se ni mi ezberlersin. Naparsan yaparsın. Bi minare için bu kadar çığlık biraz gereksiz.
Hem zaten biz müslüman ülke olarak anılmaktan şikayet etmiyor muyduk, ben ne ara kaçırdım da bi anda hepimiz müslüman olduk. Daha bi kaç ay öncesine kadar "dinimiz laik, peygamberimiz atamız, camilerimiz okullardır" demiyorlar mıydı. Bi anda hopp yüzde 90 ımız yine müslüman oldu.. Neden işte "İsviçre geldi minareleri söktü ühüüü" diye..
Üstüne üstlük şöyle bir durum da var, milletvekillerinden biri demiş ki Ulrich Schüler idi sanırım, "minareler siyasal bir semboldur, islam siyasal propagandasıdır kalksın" Sonra işte bizimkiler çıldırdı, "vay efendim bilmem kaç yıldır olan şey nasıl ayrımcılık olur, vay siz minarelerimize bölücü mü diyorsunuz, anam bi de minarelerimiz siyasal amaç mı oldu vs vs.."
Sen bilmem kaç senedir var olan örtüye "siyasal simge" diyebiliyorsun da, ki üstüne üstlük takan kızların bi tanesi bile "ben bunu akp için takıyorum ı love akp" demediği halde. Oturup böyle bir kanıya varıyorsun, kıyametleri kopartıyosun akın akın yürüyüşler düzenleyip her yanı kırmızı beyaza boyuyorsun da, elin gavuru senin minarene "siyasal" diyince mi "şerefsiz köpek" oluyor..
 

PuCCa- düşünce © 2008. Design By: SkinCorner